گفتگوی شبکه جهانی جام جم با آقای سعید نوحی

کلیپهای گفتگوی برنامه شب ایرانی با سعید نوحی را در زیر می توانید مشاهده نمایید

گفتگوی اختصاصی ایسنا با مدیریت مبل قالی چوبینه

سازنده مبل قالی با فرش دستباف کرمانی گفت: مبل قالی هنوز در دنیا ناشناس است و در امر صادرات و توسعه بین المللی، اهتمام و توجه بیشتری را می طلبد.

"سعید نوحی"سازنده مبل قالی با فرش دستباف کرمانی در گفتگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کویر گفت : سابقه تولید مبل قالی در کرمان به حدود 200 سال قبل بر می گردد.

این هنرمند کرمانی افزود : اولین سازنده مبل قالی در کرمان مرحوم "غلامعلی نوحی"جد بنده بوده که مطئناً نمونه کارهای زیبایی که تولید کرده در برخی خانه های کرمانی هنوز دیده می شود .

وی با بیان اینکه مبل قالی چوبینه از سال 1379 بصورت اختصاصی فعالیت خود را آغاز نمود ، خاطر نشان کرد: ما به منظور بالا بردن سطح کیفیت محصولات تولیدی و همچنین تنوع و به روز کردن تولیدات تصمیم به راه اندازی فروشگاهی جدید به نام چوبینه گرفتیم و از آن زمان با الهام از تجربیات پدر در این زمینه و با توجه به موروثی بودن این حرفه در خاندان نوحی سعی کردیم مبلمانی متفاوت در کیفیت و منتوع در مدل و همچنین انتخاب بی نقص ترین و زیباترین فرش های دستباف ، تولید کنیم .

سعید نوحی در مورد تلفیق طرح های سنتی و مدرن مبل قالی تصریح کرد: مبل قالی با طرح سنتی، ماندگاری و زیبایی خاص خودش را دارد اما باتوجه به مد روز و تنوع سلیقه ها طرح های زیبا و جدیدی تولید که با استقبال درخورد توجه متقاضیان مواجه شده است.

سازنده مبل قالی با فرش دستباف کرمانی در رابطه با توسعه این صنعت اصیل در امر صادرات نیز گفت: مبل قالی هنوز در دنیا ناشناس است هرچند که مشتریان خاص خودش را در میان هموطنان مقیم خارج از کشور دارد اما در امر صادرات و توسعه بین المللی، اهتمام و توجه بیشتری را می طلبد.

وی با انتقاد از تولید بی رویه فرش های ماشینی بی کیفیت تاکید کرد: متاسفانه در حال حاضر به دلیل عدم نظارت، بازار مبل کرمان را انبوهی از مبل های بی کیفیت که فقط با فرش ماشینی کامل می شوند، پر کرده که این مهم لطمه ی بزرگی به این هنر اصیل کرمانی وارد کرده است.

سعید نوحی در پایان خاطرنشان کرد: ما نباید اجازه دهیم هنر زیبا و اصیل ساخت مبل قالی با فرش دستباف کرمانی، ماندگاری خود را به دلیل تولید انبوه فرش های ماشینی و عدم تخصص برخی تولیدکنندگان از دست بدهد.

برگرفته از سایت ایسنا منطقه کویر

 

خبرنامه

Menu Offcanvas